24th Avon Lake Invitational Track&Field Meet
4/2/2022
Avon Lake High School

  • Boys 4x800 Meter Relay
  • RecordFlagTime/MarkDate 
  • Av Lake Rec:A8:16.402003Elyria, Elyria
  •  Thomas, Brown, Young, Armstrong
  • State Rec D1:@7:36.336/6/2014Cincinnati St. Xavier, Cincinnati
  •  M Hall, B Eagan, E Stifel, M Vitucci
  • State Rec D2:#7:37.436/3/2011Peninsula Woodridge, Peninsula Woo
  •  J Charles, D Sulzer, J Onifer, V Sivakumaran
  • State Rec D3:%7:48.396/1/2007Yellow Springs, Yellow Springs
  •  A Onfroy, A Peters, E Firestone, S Borchers
  • Plc AffiliationFinalsPoints
  • Finals
  • 1Solon8:11.80A10
  • 1) James Howell 11 2) Adam Yousef 12
  • 3) Josh Jiang 10 4) Charles Kasper 11
  • 2GlenOak8:13.00A8
  • 1) Thomas Rice 11 2) Matthew Tschantz 12
  • 3) Tesfaye Young 11 4) Braedon Paolini 10
  • 3Cle. Heights8:19.606
  • 1) Marius Coleman 12 2) Braedan Gallagher 12
  • 3) Keonshae Boyd Bey 12 4) Sule Lunda 11
  • 4Chardon8:20.975
  • 1) Chris Gehrke 12 2) Matthew Sopchak 10
  • 3) Jacob Nieset 9 4) Caden Dawson 12
  • 5St. Ignatius8:27.974
  • 1) Danny Becker 12 2) Ronan Donnelly 10
  • 3) Alexander Paliga 12 4) Aidan Zielinski 10
  • 6Rocky River8:30.553
  • 1) Ethan Hazra 11 2) Henry Lange 9
  • 3) Grant Preto 10 4) Majid Abuaun 11
  • 7Brunswick8:30.852
  • 1) Adam Hyde 12 2) Colten Tackett 12
  • 3) Santino Diligente 9 4) Brandon Kerr 9
  • 8West Geauga8:35.891
  • 1) Grant Congdon 11 2) Lorenzo Linek 12
  • 3) Matthew Dienes 10 4) Chris Whiting 11
  • 9Medina8:47.09
  • 1) Nick Colosimo 10 2) Aaron Swihart 11
  • 3) Andrew Bugner 10 4) Michael Warnement 11
  • 10No. Ridgeville8:51.01
  • 1) Tayo Mclaughlin 11 2) Lincoln Bouman 9
  • 3) Alejandro Davila 12 4) Gustavo Imbacuan 11
  • 11Avon9:01.27
  • 1) Josh Pomfrey 11 2) William Kilbane 12
  • 3) Logan Bittle 10 4) Evan Holtzmeier 12
  • 12Avon Lake9:06.62
  • 1) Paul Osborn 12 2) Matthew Kuban 12
  • 3) Kevin Kotyk 10 4) Bradan Schnabel 11
  • 13Olmsted9:09.39
  • 1) Ben Walker 10 2) Clayton Smith 12
  • 3) Jimmy Bement 12 4) Jack Phillips 10
  • 14Westlake9:17.95
  • 1) K.J Mueller 12 2) Jeremy Snyder 9
  • 3) Luke Heierding 12 4) Tyler Schmitz 11
  • 15Walsh Jesuit9:20.36
  • 1) Jerry Rosati 9 2) Jack Meermans 12
  • 3) Matt Natale 12 4) Jack Bagne 11
  • 16Firestone9:20.49
  • 17Strongsville9:25.73
  • 1) Jeremy Deloof 12 2) Zachary Taylor 12
  • 3) Rhami Istanbouli 9 4) Alexander Tillia 11
  • 18Bedford9:34.57
  • 1) Isaiah Whitsett-Edmondson 11 2) Carmen Ningler-Farone 11
  • 3) Issac Britten 11 4) Christian Norris 11
  • 19Berea-Midpark9:36.92
  • 1) Ben Washburn 11 2) Owen Lyons 12
  • 3) Andrew Welsh 11 4) Luke Rentsch 11
  • 20Bay9:42.25
  • 1) Connor Spellman 9 2) Michael Hanselman 9
  • 3) Jimmy Hanselman 12 4) Roan Williams 11
  • 21Benedictine9:51.96
  • 1) Mason Adrine 11 2) Shamar Darling 10
  • 3) Keion Mayberry 10 4) Timothy Rencher 10
  • Men - Team Rankings - 18 Events Scored
  • 1)Solon (102.50) 2)GlenOak (53)
  • 2)St. Ignatius (53) 4)Avon (52)
  • 5)Cle. Heights (47.50) 6)Chardon (47)
  • 7)Walsh Jesuit (45.50) 8)Medina (45)
  • 9)Strongsville (39) 10)Brunswick (36)
  • 11)Berea-Midpark (35) 12)Bedford (27)
  • 13)Benedictine (21) 14)Avon Lake (20)
  • 15)Maple Hts. (17.50) 16)West Geauga (12)
  • 17)Olmsted (10) 18)Rocky River (9)
  • 19)Westlake (8) 20)Gilmour Academy (6)
  • 21)No. Ridgeville (5) 22)Bay (4)
  • 22)Firestone (4) 24)Luth. West (3)
Back